İş həyatında virusdan qorunmaq
Ölkəmizlə bərabər bütün dünyanı təhdid edən koronavirus (Covid-19) epidemiyası səbəbindən öz sağlamlığımızı və ətrafımızdakıların sağlamlığını qorumaq üçün evlərimizdə qalmağa çalışırıq. Mütəxəssislər epidemiyanın qarşısını almaq üçün sosial təcridin çox vacib olduğunu vurğulayırlar, lakin evdə iş metodlarını tətbiq edə bilməyən, bəzi vacib peşə qrupları iş yerlərində işləməyə məcburdurlar.
Səhiyyə işçiləri, əczaçılar, bank işçiləri, nəqliyyat işçiləri kimi peşə sahibləri hamımız üçün vacib olan məhsul və xidmət axınının kəsilməməsini təmin edirlər. Bu yazıda hər gün iş yerinə getməli olan işçilərin öz sağlamlıqlarını qorumaq və ətrafındakılara təhlükə yaratmamaq üçün edilən tədbirləri araşdırdıq.
Ətrafımızdakılarla aranızda ən azı 1 metr məsafədə olmaq, əllərimizi tez-tez yumaq, yaxınlığınızda heç bir sanitar qovşaq olmadıqda dezinfeksiyaedən vasitələrdən istifadə etmək, üzümüzə toxunmamaq kimi təməl tədbirləri görmək son dərəcə vacibdir.
İş yerini işə gələn kimi qısa müddətdə dezinfeksiya etmək gündəlik təmizliyi təmin edən təsirli üsullardan biri ola bilər. Müntəzəm və toplu şəkildə təmasda olan səth və ya materiallar davamlı dezinfeksiya edilməlidir, əlavə olaraq bu səthlərə və materiallara toxunarkən əllərinizi mütləq yumalısınız və ya dezinfeksiyaedici salfetkalardan istifadə etməlisiniz. Bu səbəbdən, birdəfəlik salfetlər və dezinfeksiyaedici maddələr kimi məhsulları ehtiyacınız olduqda asanlıqla əldə edə biləcəyiniz yerlərdə saxlamağı məsləhət görürük.
Ümumi çalışma sahələrində izdihamın olmamasına diqqət yetirilməlidir. Bir çox insanın bir araya gəlməsini tələb edən görüşlər və tədbirlər virtual mühitdə aparılmalı və ya ləğv edilməlidir. Bununla bərabər, digər işçilər və ya müştərilərlə əl sıxmaq və qucaqlaşmaq kimi fiziki təmas hərəkətlərindən çəkinməlisiniz. Tək olduğunuz və ya birdən çox adamın olduğu iş sahəsinin tez-tez havalandırıldığından əmin olmalısınız.
İş yerində gigiyenik və təhlükəsiz şəraitdə yemək yeyə biləcəyiniz yer yoxdursa yeməklərinizi evdən gətirməyinizi təklif edə bilərik. Yeməyinizi iş yeməkxanasında və ya çöldə yeməyi üstün tutursunuzsa, yeməkdən əvvəl və sonra əllərinizi mütləq yuyun. Yemək sifarişlərini ödəyərkən isə minimum təması təmin etmək üçün mümkündürsə kartla və ya onlayn ödəmə edin.
Xəstələr və virus daşıyan insanlar ilə birbaşa təmasda olmayan peşə qrupları üçün əllərin dezinfeksiyasını təmin etmək və fiziki məsafəni saxlamaq kifayətdir. Epidemiya zamanı işə getmək və evə qayıtmaq üçün ictimai nəqliyyatdan istifadə etməli olanlar da çox diqqətli olmalı və səyahətləri zamanı müxtəlif ehtiyat tədbirləri görməlidirlər. Hər gün yüzlərlə insan nəqliyyat vasitələrində təmasa girdiyindən, virus daşıma potensialı olduqca yüksəkdir.
Mümkün qədər az sərnişini olan, izdiham olmayan ictimai nəqliyyat vasitələrinə üstünlük verilməlidir. Nəqliyyat daxilində mümkün qədər digər insanlardan uzaq dayanmaq və içəridəki əşyalara minimum az toxunmaq lazımdır.. Bu səbəbdən, ictimai nəqliyyatdakı tutacaq və dirəklərə toxunmaqdan maksimum çəkinin. Əgər ayaq üstündə səyahət etməli olsanız bir istifadəlik salfetlərlə səth və əl arasında bir sədd yaratmalısınız. Nəqliyyat vasitəsindən enən kimi istifadə etdiyiniz dəsmalınızı atmalı və dezinfeksiyaedici ilə əl gigiyenasını təmin etməlisiniz. Evə çatan kimi paltarınızı dəyişərək, onları yüksək temperaturda yumalısınız.

Беречься от вирусов на работе
По причине эпидемии коронавируса (Covid-19), наряду с нашей страной угрожающей всему миру, мы остаёмся дома, чтобы беречь здоровье и своё и близких. Специалисты подчёркивают крайнюю важность социальной изоляции для предотвращения распространения эпидемии, но ряд групп профессий, которые не могут быть применены дома, вынуждены работать на своих рабочих местах.
Аптекари, работники здравоохранения, банков, транспорта обеспечивают бесперебойность важных для нас товаров и услуг. Здесь мы рассматриваем меры охраны своего здоровья и предотвращения опасности заражения окружающих, которые принимаются работниками, вынужденными выходить на работу.
Крайне важно принимать такие основные меры, как находиться на расстоянии минимум 1 метра с окружающими, часто мыть руки, пользоваться средствами дезинфекции, если поблизости нет санузла, не прикасаться к лицу.
Делать короткую дезинфекцию рабочего места сразу по прибытии на работу может быть одним из действенных способов, обеспечивающих ежедневную чистоту. Поверхности или материалы, с которыми осуществляется систематический контакт, должны постоянно дезинфицироваться, а ещё прикасаясь к ним, надо обязательно вымыть руки или же воспользоваться дезинфекционными салфетками. Для этого рекомендуем вам держать в доступных местах необходимые предметы, как одноразовые салфетки или дезинфекционные средства.
В общих рабочих местах нужно стараться предотвращать появление скопления людей. Встречи и мероприятия, требующие присутствия многих людей должны быть либо перенесены в виртуальный формат либо отменены. Кроме того, нужно избегать физических контактов с другими работниками или клиентами, как здороваться за руку и обниматься. Необходимо часто проветривать рабочее помещение, где находятся один или более человек.
Если на работе невозможно принимать пищу в гигиеничных и безопасных условиях, то предлагаем вам приносить еду из дома. Если предпочитаете обедать в рабочей столовой или на улице, тогда обязательно мойте руки перед едой и после неё. Чтобы свести до минимума контакт в ходе оплаты заказа еды, по возможности совершайте оплату картой или онлайн.
Для групп работников, не находящихся в непосредственном контакте с больными и переносчиками вируса, достаточно просто дезинфицировать руки и придерживаться социальной дистанции. Те, кто вынужден во время пандемии ехать на работу и возвращаться в общественном транспорте, должны быть очень осторожны, и во время поездки предпринимать различные меры предосторожности. Из-за ежедневного контакта с сотнями людей в общественном транспорте крайне высока вероятность стать переносчиком вируса.
Нужно отдавать предпочтение средствам общественного транспорта с минимальным количеством пассажиров и отсутствием давки. Внутри транспортногот средства необходимо по возможности находиться подальше от других людей, мало прикасаться к предметам. По этой причине старайтесь максимально избегать прикасаться к ручкам и столбам. Если вынуждены ездить стоя, то создайте барьер между своей рукой и поверхностью посредством одноразовой салфетки. После выхода из транспортного средства нужно сразу выбросить салфетку и почистить руки дезинфицирующим средством. Доехав домой, надо снять с себя одежду и постирать её в горячей воде.